To, ako budete vyzerať a ako sa budete cítiť, až budete starší, závisí na tom, ako žijete svoj život teraz! Dá sa teda povedať, že ak chcete byť raz zdravý a vitálny senior, znamená to pre Vás robiť správne rozhodnutia už teraz, kedy ste mladí. Skúste sa teda zbaviť Vašich zlých návykov radšej hneď, pretože tieto návyky by potom mohli v neskoršom veku negatívne ovplyvniť Vaše zdravie i fyzickú pohodu. Nižšie nájdete osem najčastejších a najväčších vinníkov, ktoré urýchľujú proces starnutia.

 

FAJČENIE

Bezpochyby nie je žiadnym tajomstvom, že fajčenie škodí zdraviu. V dnešnej dobe je bezpečne preukázané, že fajčenie má priamu súvislosť s rozvojom nádorového ochorenia (a to nielen nádorov pľúc), ale tiež je spolu s vysokou hladinou cholesterolu, vysokým krvným tlakom a cukrovkou hlavnou príčinou srdcových a cievnych ochorení. Ale vedeli ste, že veľmi negatívne ovplyvňuje aj Váš vzhľad? Mnoho štúdií totiž dokazuje, že okrem zvyšovania rizika ochorení srdca a pľúc, fajčenie tiež aktivuje enzýmy, ktoré odbúravajú elasticitu vašej pokožky. Ak chcete si udržať zdravie a mladistvý vzhľad, tak prestaňte fajčiť čo najskôr!

 

DIÉTY

Kto by nechcel rýchlo zhodiť 10 kg do plaviek pred dlho očakávanou letnú dovolenku? Rýchly úbytok váhy je samozrejme lákavý, ale večné nárazové diéty a hladovanie nie je dlhodobé a zdravé riešenie, ale skôr dlhodobá hrozba! Výskumy ukazujú, že častý a dlhodobý pokles príjmu energie, môže v neskoršom veku znižovať hladinu energie, koncentrácia, spôsobovať podráždenosť, prípadne aj depresie. Nárazové diéty pôsobí aj estetické problémy, ako sú vrásky a ovisnuté kože, ktorá má už menšiu elasticitu a nemá priestor prispôsobiť sa chudnutia. Ideálna váha je pre zdravie samozrejme veľmi dôležitá, ale nesnažte sa chudnúť pomocou rýchlych diét a hladovania.

 

NEDOSTATOK KVALITNÉHO SPÁNKU

Mnoho z nás si myslia, že s rastúcim vekom klesá potreba spánku, ale odborníci tvrdia, že aj v neskoršom veku je optimálna potreba spánku sedem až osem hodín. Dlhodobý nedostatok spánku veľmi negatívne ovplyvniť zdravie človeka a jeho telesné funkcie. Problém môže nastať najmä vtedy, keď ľudia spia menej ako šesť hodín denne po dobu jedného týždňa. Nedostatok spánku môže viesť k nárastu telesnej hmotnosti a podráždenosti. Vplyvom nedostatku spánku môže tiež dôjsť k poškodeniu imunitného systému, ktorý potom nie je schopný reagovať na ataky napríklad v podobe stresu. Je zrejmé, že spánok je kľúčový pre našu rekonvalescenciu a udržanie správnych telesných funkcií.

NEDOSTATOK OVOCIA A ZELENINY

Ovocie a zelenina predstavujú dôležité zložky zdravej a vyváženej stravy, či už v rámci hlavného jedla či ľahkého občerstvenia. Zásobujú nás vitamíny, minerály a vlákninou, poskytujú aj energiu (hlavne vo forme cukrov) a obsahujú ešte ďalšie doplnkové látky. Tie sú často nazývané ako fytochemické alebo sekundárne rastlinné látky a môžu byť prospešné nášmu zdraviu. Epidemiologické štúdie ukázali, že vysoká spotreba ovocia a zeleniny je spojená s nižším rizikom chronických chorôb. Najmä sa jedná o kardiovaskulárne choroby, cukrovku II. typu a niektoré druhy rakoviny, napríklad rakovina ústnej dutiny, nosohltanu, hrtanu, pažeráka, žalúdka a pľúc.

 

STRES

Dnešná doba a náš životný štýl, kladie vysoké nároky na našu výkonnosť. Veľké pracovné nasadenie, ale aj problémy v osobných vzťahoch vyčerpávajú našu prirodzenú obranyschopnosť a vedú k preťaženiu organizmu. V menšej miere nie je stres škodlivý a telo sa s ním vyrovná. Pokiaľ ale stres trvá dlhšie, alebo sa veľmi často opakuje, má potom škodlivé dôsledky pre telo i psychiku a môže dochádzať ku vzniku psychosomatických ochorení, prípadne sa psychická záťaž prejaví chorobami, ktoré s ňou zdanlivo nesúvisia.

 

Zastať

Život je skutočne príliš krátky a vzácny na to aby sme so sebou držali staré krivdy. Naučiť sa odpúšťať nám tak môže pridať aj niekoľko rokov života. Hoci sa to zdá ako malichernosť, tak veľa ľudí sa celý život trápi starými krivdami, ktoré im potom pomaly  berú životnú energiu. Štúdie opäť ukazujú, že odpustenie vedie k lepšej fyzickej, psychickej a duchovnej pohode. Medzi zdravotné výhody potom patrí nižší krvný tlak, menej depresií, menej stresu a menšia úzkosť.

 

Pasívny odpočinok "TV A gaučink"

Pravidelná fyzická aktivita je jedným zo základných predpokladov na to, cítiť sa dlhodobo dobre a mierniť problémy, ktoré s vekom nutne prichádzajú. Ako pravidelný pohyb stačí štyrikrát v týždni 45 minút akéhokoľvek pohybu. Telesná aktivita znižuje riziko srdcových chorôb, rakoviny a vzniku ďalších civilizačných ochorení. Pohyb udržuje telo v kondícii, pomáha pred osteoporózou, demenciou alebo cukrovkou. Je dokázané, že fyzická aktivita predlžuje život. Tí ktorí sa venujú nejakému športu, vyzerajú preukázateľne mladší než tí, ktorí odpočívajú pasívne tzv. "Gaučink a TV".

 

ALKOHOL

Alkohol je najrozšírenejšia návyková látka, ktorá vo väčšom množstve a nevhodnej kombinácii (s niektorými chorobami alebo lieky) môže človeku veľmi ublížiť. Na ľudský organizmus má veľmi rôznorodé účinky - povzbudzuje aj upokojuje, ovplyvňuje motoriku a teplotu ľudského tela, spôsobuje výpadky pamäte, znižuje schopnosť sústredenia.

Vernostný program

Získajte špeciálne ceny pre registrovaných zákazníkov, zbierajte body za objednávky a nakupujte tak svoje obľúbené produkty lacnejšie.

Zajtra odosielame

Urobte objednávku ešte dnes a my vám ju odošleme do druhého dňa.