Rovnováha antioxidantov v našom tele je veľmi dôležitá a môže fungovať ako prevencia mnohých ochorení a zdravotných problémov. V ponuke máme veľa produktov s prírodnými antioxidantmi, ktoré bojujú s voľnými radikálmi a chránia tak naše bunky pred oxidačným stresom. Viete ale, čo tieto pojmy vlastne znamenajú?

 

 

Čo sú voľné radikály?

Voľné radikály sú molekuly, ktoré majú jeden nepspárený elektrón. Tento stav je však veľmi nestabilný a radikály sa za každú cenu snažia získať druhý elektrón do páru tým, že napádajú molekuly v bunke. Pri napadnutí molekuly radikálom, vzniká ďalší radikál a spúšťa sa tak reťazová reakcia. Obdobná reťazová reakcia radikálov spôsobila vznik ozónovej diery v našej atmosfére. Radikály však majú v našom tele i svoju funkciu. Niektoré bunky nášho imunitného systému ich využívajú v boji s patogénmi. Dôležitá je ale rovnováha radikálov a antioxidantov v tele. Práve pomocou antioxidantov naše telo udržiava množstvo radikálov na nízkych hodnotách.

antioxidanty

Poškodenie buniek

Ako sme už spomenuli, radikály sú extrémne reaktívne. Napádajú proteíny, ktoré sú základnou stavebnou jednotkou nášho tela, lipidy, ktoré tvoria membrány všetkých našich buniek a bez ktorých by bunky vôbec nemohli fungovať, ale aj DNA. Oxidatívne poškodenie spôsobené radikálmi je jedným z najčastejších mechanizmov poškodenia DNA a vzniku mutácií. Jedným z rizikových faktorov, ktorý výrazne zvyšuje počet radikálov v ľudskom tele, je UV žiarenie. V extrémnych prípadoch môže vysoká koncentrácia radikálov v bunke viesť až k jej odumretiu.

Oxidačný stres a čo ho spôsobuje

Bunka sama, bohužiaľ, nemôže nijako regulovať, akú molekulu radikál napadne. Radikál útočí na prvú molekulu, s ktorou príde do styku, a môže tak dochádzať k vážnemu poškodeniu. Určité množstvo radikálov vzniká v našom tele celkom prirodzene a bunky sú schopné radikály zlikvidovať. Pôsobením negatívnych vplyvov však môže dôjsť k vychýleniu rovnováhy a častejšiemu výskytu radikálov. Bunka sama už potom nedokáže množstvo radikálov znížiť. Ak v tele dôjde k tejto nerovnováhe, hovoríme o oxidačnom strese. Oxidačný stres má dlhodobé negatívne účinky na funkciu nášho tela a môže spôsobiť vážne poškodenie buniek.

Oxidačný stres je tiež spájaný so vznikom rakoviny, Parkinsonovej a Alzheimerovej choroby, s chronickými zápalmi kĺbov, pľúc a s chorobami obličiek. S oxidačným stresom súvisia aj civilizačné choroby ako je diabetes, vysoký tlak, ateroskleróza, astma alebo chronický únavový syndróm. Oxidačný stres je tiež hlavnou príčinou starnutia našej pokožky.

Medzi rizikové faktory vzniku oxidačného stresu patrí nevyvážená strava, zlý životný štýl, vysoký krvný tlak alebo obezita. Oxidačný stres môže vznikať aj vplyvom okolia. Negatívny vplyv majú pesticídy, znečistenie a UV žiarenie.

Ako fungujú antioxidanty?

Antioxidanty sú molekuly, ktoré majú schopnosť viazať radikály, a zastaviť tak reťazovú reakciu. Molekula antioxidantu poskytne radikálu párový elektrón a tým ho stabilizuje. Naše telo si antioxidanty vytvára samo len v obmedzenom množstve. Je teda vhodné ich dopĺňať v strave alebo pomocou doplnkov stravy.

Zdroje antioxidantov v potrave

Medzi antioxidanty patria napríklad vitamíny A, B6, C, E, zinok, selén alebo koenzým Q10. Medzi najsilnejšie antioxidanty patria tiež karotenoidy. Ide o rastlinné oranžové a červené farbivá, ktoré sa vyskytujú napríklad v mrkve, marhuliach, tekvici, ale aj v ďalšom ovocí a zelenine.

spánek

Medzi potraviny bohaté na antioxidanty patrí ovocie (čerešne, hrozno, černice, brusnice, čučoriedky a maliny), zelenina (brokolica, artičoky, kapusta, špargľa, mrkva, sladké zemiaky, reďkovky alebo kel kučeravý a ďalšia listová zelenina), rastlinné oleje (hlavne panenský olivový olej), orechy (pekanové oriešky), strukoviny (fazuľa), huby, kakaové bôby (aj kakao a tmavá čokoláda) a zelený čaj. Korenie ako kurkuma, škorica a bylinky tiež obsahuje veľké množstvo antioxidantov.

Vzhľadom na to, že sa množstvo radikálov okolo nás zvyšuje, nie je jednoduché získať dostatočné množstvo antioxidantov z potravy. Je preto vhodné do stravy zaradiť doplnky, ktoré sú na antioxidanty bohaté. Na Vitamino.sk ponúkame antioxidanty najmä v prírodnej podobe vo forme ovocných a bylinných extraktov.

Pekný deň a buďte zdraví :-)

Tím Vitamino

Vernostný program

Získajte špeciálne ceny pre registrovaných zákazníkov, zbierajte body za objednávky a nakupujte tak svoje obľúbené produkty lacnejšie.

Zajtra odosielame

Urobte objednávku ešte dnes a my vám ju odošleme do druhého dňa.