Máme pre vás prvý diel nášho letného seriálu Leto plné pohybu!

V tejto časti sa zameriame na kĺbovú výživu. Hoci je pravidelný pohyb potrebný a všeobecne prospešný pre pohyblivosť kĺbov, pri pravidelnom športovaní dostávajú kĺby zabrať, preto sa oplatí sa o ne správne starať.

Medzi najčastejšie používané látky na podporu funkcie kĺbov patria kolagén, glukozamín, chondroitín, MSM a ich rôzne kombinácie, pretože v mnohých prípadoch pôsobia synergicky.

 

spánek

Kolagén je bielkovina, ktorá tvorí základný stavebný materiál spojivových tkanív. Jeho produkcia v tele však s vekom klesá. Existuje niekoľko typov kolagénu, ale každý má trochu iné účinky. Typ II je najvhodnejší na výživu kĺbovej chrupavky, ktorej dodáva odolnosť, pevnosť a pružnosť. Kvalita je pri doplnkoch stravy s obsahom kolagénu veľmi dôležitá. Vyberajte si výrobky obsahujúce tzv. hydrolyzovaný kolagén alebo kolagénové peptidy. Ide o kolagén, ktorý bol upravený tak, aby sa zmenšila veľkosť jeho molekúl a tak sa ľahšie dostal na miesto určenia v tele. Vhodné je tiež kombinovať kolagén s vitamínom C, ktorý podporuje jeho vstrebávanie a prirodzenú tvorbu kolagénu v tele. spánek

Glukozamín a chondroitín sú prirodzene sa vyskytujúce látky, ktoré sa nachádzajú najmä v chrupavke. Znižujú ich opotrebovanie, podporujú tvorbu a tiež pružnosť a odolnosť chrupavky. Obe látky sú schválené voľnopredajné lieky. Skontrolujte balenie výrobkov, ktoré ich obsahujú, aby ste sa uistili, že sú v ideálnom prípade vo forme sulfátu, zlúčeniny síry, ktorá je pre telo vhodnejšia.

MSM alebo metylsulfonylmetán je organická zlúčenina síry, ktorá sa ľahko vstrebáva do tela. Síra je jedným z najdôležitejších prvkov v tele a podieľa sa na mnohých biologických procesoch. Z hľadiska kĺbovej výživy prispieva MSM k pružnosti a odolnosti chrupaviek, väzov a iných spojivových tkanív a zároveň pôsobí protizápalovo a zmierňuje bolesť.

spánek

Akákoľvek kĺbová výživa by sa mala užívať dlhodobo, najmenej 2 mesiace, potom môžete pred začatím ďalšej kúry urobiť niekoľko mesiacov prestávku.

Okrem výživových doplnkov sa nebojte zaradiť do svojho jedálnička aj potraviny obsahujúce látky, ktoré vyživujú kĺby. Prírodným zdrojom kolagénu je napríklad silný, pomaly ťahaný vývar z kostí. Môžete pridať aj kurkumu, ktorá podporuje pohyblivosť kĺbov, chráni chrupavky, znižuje bolesť a pôsobí protizápalovo. Proti zápalom pomáha aj dostatočné množstvo omega-3 mastných kyselín. Tie sa prirodzene získavajú z morských rýb a v menšom množstve napríklad z vajec, vlašských orechov, ľanových a chia semienok.

Tak sa poďme hýbať s radosťou a bez bolesti!

Tím Vitamino

Vernostný program

Získajte špeciálne ceny pre registrovaných zákazníkov, zbierajte body za objednávky a nakupujte tak svoje obľúbené produkty lacnejšie.

Zajtra odosielame

Urobte objednávku ešte dnes a my vám ju odošleme do druhého dňa.