"Musíš vypiť aspoň 2 litre vody denne!"

Predpokladáme, že ste sa s týmto výrokom stretli už mnohokrát. V skutočnosti je však potrebný objem prijatých tekutín pre každého jednotlivca veľmi individuálny a samozrejme sa mení v závislosti od veku, úrovne fyzickej aktivity a tiež v závislosti od okolitých podmienok, ako je teplota a vlhkosť vzduchu alebo typ oblečenia. Veľmi dôležitým faktorom je aj konzumovaná strava.

 

Koľko teda piť?

Ľudia, ktorí nemajú veľa pohybu, väčšinu dňa trávia v klimatizovanej kancelárii a jedia zdravú stravu plnú zeleniny a ovocia, budú mať oveľa nižšiu potrebu tekutín ako ľudia, ktorých strava obsahuje spracované, energeticky výdatné potraviny s vysokým obsahom soli a cukrov a veľa intenzívneho pohybu na priamom slnku.

spánek

V ideálnom prípade by sme na udržanie správnej funkcie všetkých orgánov mali denne prijať toľko tekutín, koľko ich sami vydáme. A to nielen močom a stolicou, ale aj potom, dýchaním alebo dokonca plačom.

Svoje optimálne množstvo však musíte sledovať sami. Nečakajte však na pocit smädu, pretože ten sa zvyčajne objavuje až pri miernej dehydratácii, ktorá by v najlepšom prípade nemala nastať, a nemusí zodpovedať skutočnej potrebe tekutín. Pocit smädu sa znižuje napríklad s vekom, ale aj pri dlhodobej miernej dehydratácii.

Pijem príliš veľa alebo málo?

Nedostatok tekutín sa prejavuje napríklad suchou alebo veľmi mastnou pokožkou, suchosťou v ústach a popraskanými perami, tmavožltým močom a častou zápchou. Medzi ďalšie ťažšie rozpoznateľné príznaky môžu patriť časté bolesti hlavy a závraty, poruchy koncentrácie, slabá pamäť alebo ospalosť.

Na druhej strane, nadmerné pitie tekutín môže mať za následok nutkavú potrebu častého močenia, ktorá môže narúšať spánok, a zvýšené potenie. Z dlhodobého hľadiska môže nadmerné pitie alkoholu viesť k nerovnováhe minerálov v krvi a k preťaženiu srdca a obličiek.

Čo piť

spánek

Najzdravším nápojom je samozrejme čistá voda. Najmä ak žijete v mieste s horšou kvalitou vody z vodovodu, odporúčame ju filtrovať a striedať s kvalitnou minerálnou vodou. Ak máte problém piť len čistú vodu, nebojte sa obmieňať niektoré tekutiny, napríklad obohatiť vodu citrónovou šťavou alebo pridať trochu 100% ovocnej či zeleninovej šťavy, prípadne si pripraviť nesladený ovocný alebo bylinkový čaj. Vyhnite sa však častému pitiu limonád a iných ochutených nápojov, ktoré obsahujú veľké množstvo cukru a iných prísad.

Hydratáciu vám môže pomôcť udržať aj váš jedálniček. Zatiaľ čo v zime prijímate dostatok tekutín prostredníctvom polievok a omáčok, najmä v lete zaraďte do svojho jedálnička čerstvé potraviny s vysokým obsahom vody. Patria medzi ne uhorky, šalát, paradajky, jahody a melón, ako aj iná zelenina a ovocie. Nezabudnite si ich preto pribaliť do batohu vedľa fľaše s vodou na váš najbližší výlet. :-)

Svieže leto vám praje Vitamino

Vernostný program

Získajte špeciálne ceny pre registrovaných zákazníkov, zbierajte body za objednávky a nakupujte tak svoje obľúbené produkty lacnejšie.

Zajtra odosielame

Urobte objednávku ešte dnes a my vám ju odošleme do druhého dňa.