Čaj matcha je tradičný japonský nápoj, ktorý sa už viac ako 800 rokov používa pri budhistických čajových obradoch. Pôvodne bol využívaný ako tradičný japonský liek, ale vďaka skvelej chuti a širokej škále pozitívnych účinkov sa čoskoro stal obľúbeným po celom svete. A milujú ho aj naši zákazníci!

Zelený čaj sa často radí medzi vôbec najzdravšie potraviny. Ako súčasť vyváženej stravy vám môže pomôcť zlepšiť sústredenie, pamäť a navyše funguje ako prevencia mnohých ochorení. Čaj matcha má v porovnaní s obyčajným zeleným čajom veľa výhod, a práve preto má už stále miesto v našej ponuke.

Čo je matcha?

Matcha je jemný smaragdovo zelený prášok, ktorý sa na rozdiel od ostatných zelených čajov spracováva tak, aby si zachovalo čo najväčšie množstvo zdraviu prospešných látok. Pestuje sa v tieni a na spracovanie sa vyberajú len tie najjemnejšie mladé lístky. Tie sa najprv krátko sparia, čím sa zabráni ich oxidácii a znehodnoteniu účinných látok, a potom sú pomaly pomleté ​​na jemný prášok pomocou žulových mlynčekov. Pri tomto tradičnom spracovaní nie sú používané žiadne aditíva ani konzervanty. Čaj matcha, ktorý na našich stránkach ponúkame, je v BIO kvalite. Máte teda istotu, že sa k vám dostáva produkt najvyššej kvality.

 

Účinky

Matcha je zdrojom vitamínov A, C, E, K a obsahuje aj komplex vitamínov skupiny B. Na rozdiel od obyčajných zelených čajov, ktoré iba vylúhujeme, pri pití matchy konzumujete celý čajový list. Nápoj tak obsahuje veľa vlákniny a minerálov.

Čaj matcha je spájaný s veľkým množstvom pozitívnych účinkov ako je prevencia rakoviny, cukrovky, vysokého krvného tlaku a ochorenia srdca. Okrem toho tiež pomáha so sústredením, podporuje pamäť a dobrú náladu a vďaka vysokému obsahu antioxidantov bojuje proti starnutiu. Štúdia, v ktorej vedci porovnávali zdravotné problémy ľudí, ktorí zelený čaj nepijú, s ľuďmi, ktorí pijú zelený čaj celý život, jasne dokazujú jeho pozitívne účinky.

Účinné látky

Chlorofyl

Vďaka pestovaniu v tieni obsahujú čajové lístky veľké množstvo chlorofylu, zeleného farbiva, ktoré má podobnú štruktúru ako ľudské krvné farbivo hemoglobín, a tak zvyšuje jeho tvorbu a množstvo červených krviniek. Ide o významný antioxidant, ktorý pomáha telu bojovať proti kyslíkovým radikálom. Zabraňuje tak oxidačnému stresu, ktorý môže viesť až ku vzniku rakovinového bujnenia. Chlorofyl má tiež významné detoxikačné účinky.

Theofylin a theobromin

Medzi ďalšie látky, ktoré matcha obsahuje, patrí teofylín a teobromín, ktoré sú chemicky podobné kofeínu, majú teda stimulačné účinky. Umožnia vám udržať hladinu energie a dlhšie sa sústrediť, rovnako ako káva. Na rozdiel od kofeínu však nemajú nežiaduce účinky v podobe veľkých energetických výkyvov, uvoľňujú sa pomalšie, takže sú šetrnejšie k vášmu telu.

L-theanin

Matcha prášok obsahuje veľké množstvo aminokyselín. Jednou z nich je práve L-theanin, ktorý pomáha bojovať proti stresu, zlepšuje koncentráciu a náladu. Pitie matcha vám tak môže pomôcť so sústredením pri učení alebo plnení náročných úloh. Vďaka pozitívnym účinkom na vašu náladu vám matcha pomôže zachovať si pokojnú hlavu aj pri stresových situáciách.

Katechiny

Matcha obsahuje tiež katechíny a predovšetkým katechín EGCG (pre zvedavých celým názvom epigalokatechín galát), ktorý urýchľuje metabolizmus a pomáha tak pri chudnutí. EGCG má tiež stimulačné účinky a zlepšuje pamäť a sústredenie. Ďalej pomáha znižovať hladinu cholesterolu v krvi a funguje tak ako prevencia proti ateroskleróze. Má pozitívne účinky na kardiovaskulárny systém a zníženie hladiny "zlého" cholesterolu, pôsobí protizápalovo, pomáha regulovať hladinu krvného cukru, znižuje tvorbu kožného mazu a stimuluje funkciu imunitného systému.

Náš sortiment BIO Matcha Tea

V našej ponuke produktov s matcha čajom si môžete vybrať z rôznych druhov balenia a odrôd, nemusíte sa však obmedzovať len na pitie tohto zeleného nápoja. Pustite uzdu kreativite a vyskúšajte kulinárske zmesi s matchou potrebné na ozvláštnenie domácej granoly, upečte s ňou lievance, chrumkavé sušienky, vyrobte domácu zmrzlinu alebo ju použite do krémového rizota. Vašim nápadom sa medze nekladú. A keď vás prepadne chuť na sladké alebo menšiu desiatu, máme pre vás obľúbené Matcha Tea shaky s ovocným pyré, puding alebo oriešky v bielej čokoláde s matchou.

Matcha čaj má veľa pozitívnych účinkov pre vaše telo i myseľ. Účinne bojuje proti stresu a pomôže vám zachovať si duševnú pohodu. Ideálne pri pomalom popíjaní s vašimi blízkymi :)

Ďalšie kvalitné doplnky stravy od značky Matcha nájdete tu.

Pekný deň a buďte zdraví :-)

Tím Vitamino

Vernostný program

Získajte špeciálne ceny pre registrovaných zákazníkov, zbierajte body za objednávky a nakupujte tak svoje obľúbené produkty lacnejšie.

Zajtra odosielame

Urobte objednávku ešte dnes a my vám ju odošleme do druhého dňa.