"Kam nechodí slnko, tam chodí lekár," hovorí známe príslovie. Ľudová múdrosť našich predkov je dnes už podložená vedecky. Slnko je najprirodzenejším zdrojom životne dôležitého hormónu všeobecne označovaného ako vitamín D, ktorý ľudské telo produkuje premenou cholesterolu pri pôsobení UVB lúčov na povrch kože.

 

Prečo je teda vitamín D jedným z najviac deficitných vitamínov v populácii, keď si ho telo vie vyrobiť samo? Problém sa na jednej strane skrýva v slnečnom svite, ktorého zloženie je ovplyvňované dennou dobou, ročným obdobím, mierou znečistenia ovzdušia, geografickou lokalitou či nadmorskou výškou, na strane druhej potom v pigmentácii a starobe pokožky a používaní ochranných prostriedkov ako sú opaľovacie krémy a slnečné okuliare, ale tiež oblečenie.

Slnko na tanieri

spánek

V októbri je najvyšší čas začať dbať na dostatočný obsah vitamínu D vo vašej strave. V tomto mesiaci už totiž nie je slnečné žiarenie v našom podnebnom pásme dostatočne silné na to, aby sa vitamín D tvoril v tele prirodzenou cestou skrze slnečné lúče dopadajúce na kožu.

V potravinách sa vitamín D vyskytuje hlavne v tučných morských rybách (najmä v tresčej pečeni), masle, vaječných žĺtkoch či v hubách. Udržiavať však ideálnu hladinu tohto vitamínu v tele iba skladbou jedálnička je veľmi ťažké, preto odborníci odporúčajú užívanie výživových doplnkov s obsahom vitamínu D približne od októbra do apríla.

Máte dostatok vitamínu D?

spánek

Medzi symptómy nedostatku vitamínu D patrí oslabená imunita, únava, bolesti svalov, oslabenie kostí, spomalená regenerácia, narušený spánok, prejavy depresie a ďalšie nešpecifické a často ťažko identifikovateľné problémy.

Najlepším spôsobom, ako zistiť, či potrebujete vitamín D doplniť, je nechať si zmerať jeho hladinu v krvi vaším praktickým lekárom či v ktorejkoľvek krvnej laboratóriu ako samoplatca.

Akú formu zvoliť

Vitamín D existuje v dvoch formách - D2 (ergokalciferol) a D3 (cholekalciferol). Prvý spomínaný je rastlinného pôvodu a z hľadiska vstrebávania je pre telo horšie využiteľný. Naopak forma D3 je živočíšneho pôvodu a je oveľa účinnejšia pri dopĺňaní hladiny tohto vitamínu v tele. Vitamín D patrí medzi vitamíny rozpustné v tukoch, je preto vhodné voliť buď kapsuly na olejovej báze alebo ho konzumovať s jedlom obsahujúcim tuk.

Aké je odporúčané dávkovanie

spánek

Odporúčaná denná dávka je v súčasnosti stanovená na 600 IU (International Units = medzinárodných jednotiek *) denne, ukazuje sa však, že táto dávka je skôr udržiavacia za predpokladu, že máte už vyrovnanú hladinu vitamínu D v tele. Pre dorovnanie deficitu je úplne bezpečná dávka 1000-4000 jednotiek denne. Pri užívaní vyšších dávok je vhodné vitamín D brať spoločne s vitamínom K2, ktorý pomáha prenášať do kostí vápnik prirodzene sa tvoriaci v tele vďaka vitamínu D.

Využívajte každej príležitosti stráviť pár minút na slnku aj počas zimných mesiacov. Vitamínu D z neho síce moc nezískate, ale nabije vás energiou a optimizmom a pomôže vám ku kvalitnejšiemu spánku v noci.

* Niektoré produkty uvádzajú miesto medzinárodných jednotiek dávku v mikrogramoch (mg / mcg). Na prepočet mikrogramov na IU vynásobte obsah v mikrogramoch štyridsiatich.

Vernostný program

Získajte špeciálne ceny pre registrovaných zákazníkov, zbierajte body za objednávky a nakupujte tak svoje obľúbené produkty lacnejšie.

Zajtra odosielame

Urobte objednávku ešte dnes a my vám ju odošleme do druhého dňa.